Boy Abdestini Bozan Şeyler

Gusül (Boy) abdesti tüm vücudu temizleyerek kirli dolaşmamak için alınır ve dinimizce sevaptır. Gusül abdestini gerektiren farklı durumlar vardır ve bu durumlar sonrasında abdest almak mecburdur. Slam dininin belirlediği kurallara göre alınan gusül kabul olunur ancak eksik alınan gusül abdesti geçerli değildir. Gusül abdesti gerektiren bazı şeylerin olduğu gibi gusül abdestini bozan şeyler de vardır. Namaz abdestinden farklı olarak alınması gereken gusül abdestini bozan şeyler aşağıda belirtilmiştir.
boy abdestini bozan şeyler
Gusül abdestini bozan Şeyler:
Boy abdesti aldıktan sonra namaz abdestini bozan şeyler ele alınarak gusül abdestini nelerin bozduğunu kolayca tespit edebilirsiniz ancak boy abdestini bozan iki durum vardır:

* Meninin dışarı atılması
* Cinsel ilişki sonrası

2 durum da aynı şeyleri anlatıyor ve bu durumlarda guslün yeniden alınması gereklidir. Bir kişinin karşı cinsin elini tutması ya da onun vücudunu okşaması guslü bozmaz ancak bu dokunuşlar sonrası erkekten meni gelirse gusül bozulur. Meninin dışarı atılması her durumda gusül abdestini bozar ve yeniden gusül abdesti alınmasını gerektirir. Cinsel ilişki sonrasında da meni dışarı atılır ve gusül abdesti cünüp gezmemeniz için alınmalıdır. Rüyada karşı cins görülüp zevk alındıysa ancak meni dışarı atılmadıysa gusül gerekli değildir fakat az önce de belirtildiği gibi meni herhangi bir şekilde dışarı atılmışsa gusül abdesti tekrar alınmalıdır. Abdestten sonra meni çok az gelse de gusül bozulur bu yüzen abdest alırken kusursuz temizliğe dikkat edilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>