Abdest Nasıl Alınır, Abdest Nedir

Namaz Abdesti Nedir, Nasıl alınır?

abdest nasıl alınır abdest nedir
Namaz kılmadan önce İslam dininin belirttiği şekilde namaz abdesti almak şarttır ve abdest almadan önce kişi ilk olarak besmele ile: Niyet ettim Allah Rızası için adetsimi almaya şeklinde başlar. İlk olarak 3 kez su alınarak eller parmak aralarına kadar güzelce temizlenir, daha sonra sağ el ile 3 kez ağza su verilir fakat bu suyu yutmamak gerekir özellikle oruçlu iken buna çok dikkat edilmelidir. Gargara yapıldıktan sonra su tükürülür. Yine sağ el ile 3 kez burna su verilir ve burun içi iyice temizlenir. Daha sonra ise 3 kez yüz bölgesi yıkanır çene altı bölgesine kadar detaylı bir temizlik yapılır.

Yüz bölgesi bittikten sonra 3 kez dirseklere kadar kollar yıkanır(Sağ), daha sonra sol kol için de aynı işlemler uygulanır. Tekrar 3 kez sağ el ile başımızın üst bölgesine avuç içi ile su teması yapılır, bu da bittikten sonra ellerimizi hafif yıkayarak 3 kez kulak içi ve kulak arkasına su götürülür ve kulağın içi de iyi şekilde temizlenir. 3 parmağımız ile ense bölgesi de temizlendikten sonra son olarak ayaklar yıkanır. 3 kez sağ atak ve 3 kez de sol ayak yıkanarak namaz abdesti alınmış olunur. Namaz abdestinde temizlik ve dikkat önemlidir, yanlış alınan abdestin de günahı büyüktür bu yüzden yavaş yavaş ve genel bir temizlik şeklinde abdest alınmalıdır.

Yorumlar

  1. By Mükerref Namlı

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>